• inspekcja obecności azotuSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub też tolerancji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Palacz 2020-01-22

Teraz niespełna rok po ślubie zostali dziadkami przeuroczej córki, zaś po dwóch latkach chłopca.

Najnowsze artykuły:

Top